Obezita, cukrovka

Pro nadváhu a obezitu je charakteristické nadměrné hromadění tuku v podkožní tukové tkáni a kolem vnitřních orgánů. Projevuje se vyšší tělesnou hmotností. Důležité je nejen celkové množství tuku v těle, ale také jeho rozložení. Nadměrná hmotnost s sebou přináší některá vážná zdravotní rizika: nadměrně zatěžuje kardiovaskulární systém, páteř a klouby, omezuje tělesný pohyb, zvyšuje riziko vzniku diabetu, zvyšuje riziko vzniku nádorů střev, dělohy a prsu aj. Hlavním preventivním opatřením je přiměřená tělesná hmotnost, kterou lze udržet správným stravováním a dostatečnou pohybovou aktivitou. Prevence by měla probíhat již od dětství. Obézní děti mají vysoké riziko, že obezita přetrvá i do dospělosti.

Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, při kterém není organismus schopný účelně hospodařit s cukrem (glukózou). Na regulaci (usměrňování, řízení) hladiny cukru v krvi se podílí hormon inzulin, který je produkovaný buňkami slinivky břišní.

Diabetes se vyznačuje neschopností organismu produkovat inzulin (1. typ diabetu), nebo neschopností buněk ho efektivně využívat (2. typ diabetu). Diabetes mellitus je v České republice častým onemocněním. V roce 2017 se celkově s diabetem léčilo přes 863 000 osob, z toho byl nově zjištěn u více než 113 000 pacientů. V průběhu roku 2017 zemřelo přes 3 700 osob v důsledku cukrovky. U 92 % nemocných je diagnostikována cukrovka 2. typu a 1. typ představuje 7 % ze všech případů onemocnění cukrovkou. Každý rok 14. listopadu je tzv. Světový den diabetu.